Pamětihodnosti | Krásy obce a okolí | Fotohádanky

FOTOHÁDANKY O OBCI DOLNÍ CHABRY
Hádanky mají většinou rády jak děti tak dospělí, ženy i muži. Proto Vám budeme
každý měsíc přinášet dvě fotografie, jakési hádanky pro pozorné chodce Chabrami a jejich historií. Sami si tak ověříte, jak dobře znáte místo ve kterém žijete. Hádanky budou doprovázet naši fotosoutěž po celý rok 2012, nejsou soutěžní, ale mohou Vás například inspirovat k fotosoutěži, jak a kde zachytit v hledáčku objektivu ducha naší obce.

První fotografie bude z let minulých a jistě si s ní velmi dobře poradí naši starší spoluobčané.

Druhá fotografie bude z dnešní doby. Vaším úkolem bude uhodnout, kde byla fotka nafocena, popřípadě co je na ní zachyceno.
Správnou odpověď se dozvíte vždy koncem měsíce na těchto stránkách, ale věříme, že fotohádanky zvládnete sami i bez naší nápovědy.
Fotohádanka na prosinec

1. Poznáte tyto zasněžené štíty významného objektu v centru naší obce, bývalého statku? Znáte stavbu a místo, kde se nachází? Víte, kterému majiteli patřil statek v minulosti?

2. Svátek Tří králů je dvanáctým dnem Vánoc a svátky jím vrcholí a končí. Tři králové jsou lidovým označením pro mudrce, kteří navštívili Ježíše krátce po jeho narození v Betlémě. V minulosti byl tento den v naší obci oblíben a slaven. Znáte jména všech Tří králů? Pamětníci, poznali byste děti v maskách Tří králů na fotografii?

 První štít patřil k lihovaru, postaveném za Václava Napravila.Oba jsou součástí dnešního objektu CHD. Posledním majitelem byla rodina Stejskalova.
Dětský průvod Tří králů Kašpar, Melichar Baltazar.Fotku jsme získali od p. Hany Frolíkové, kterou můžeme poznat v podobě nejmenšího krále.

Fotohádanka na listopad

1. Domeček s muškáty s příjemnou atmosférou jižních
zemí je součástí hodnotného souboru staveb. Toto místo v Chabrech je velmi malebné, snad Vás osloví svou krásou během podzimních procházek. Víte kde se tato
stavba nachází a jak se těmto domečkům říká?

2. Před II.svět. válkou bylo v Chabrech mnoho obchodů, řemeslníků a služeb. I tento byl proslulý jako mnoho dalších, pamětníci jistě poznají, kde tento obchod se smíšeným zbožím byl a komu patřil
Domek se nachází na skále v ulici Pod Zámečkem
 
Obchod u Svobodů stával na křižovatce v Jirkovské ulici dnes domek rodiny Štěpánových.Fotohádanka na říjen1. Některé chaberské usedlosti nebyly poničeny modernizací, ale citlivě opraveny a proto si dodnes uchovaly svou původní historickou podobu. Poznáte kde se tento hezký domek nachází?


2. Na staré fotografii je obchod U Fantů. Víte kde tento krámek stával a co se v něm prodávalo? Kdo byli jeho majitelé na fotografii?         

 

Obchod se smíšeným zbožím u Fantů již nenajdete. Stával 
za dnešní mateřskou    školou na Bíleneckém nám. Vznikl před r.1770 opraven byl po požáru r. 1929 v posledních letech ustoupil nové výstavbě.


Domek uvidíte v Doksanské ulici, vznikl okolo r. 1785 a přestaven v r. 1857.
Je tradiční zástavbou v jádru vsi.


Fotohádanka na září 

1. Výročí oslavuje také tato socha. Barokně klasicistní pískovcová plastika se před novým bytovým objektem trochu ztrácí, ale pozorný divák či pamětník ocení její krásu. Kolikáté výročí oslaví tato socha, kde se nachází a jaký světec je plastikou zpodobněn?


2. Historická fotografie je z roku 1926, poznáte jaká ulice v Dolních Chabrech je na fotografii?          
Pohled ze skály na původní ulici
V Chaloupkách, dneší Doksanská

S
ocha sv. Václava u ZŠ ve Spořické ul., letos slaví 190. let .


Fotohádanka na prázniny

1. Detaily historických staveb byly provedeny s náležitou pečlivostí a citem. Chodíme kolem těchto domů a statků a přesto je neznáme dopodrobna. Víte, na jakém chaberském domě nalezneme tento detail?


2. V minulých hádankách jsme zmiňovali žánrový motiv plavení koní na našich rybnících. Na historické fotografii je zachycen rybník, poznáte kde se nachází?              
R
ybník nazývaný Prostřeďák nebo také
Gruntovní rybník, leží mezi ul. Pod Hrází
a ul. Pod Zámečkem.Na fotografii je detail fasá domu
p. Přády na Bíleneckém náměstí
Fotohádanka na červen

1. Naposledy se zabýváme tématem věží a věžiček v naší obci. Určitě nezaváháte, která stavba je zachycena na fotografii.

2. Plavení koní je častým žánrovým motivem dobových fotografií, koně byly součástí života několika generací chaberských sedláků. Na jakém chaberském rybníku jsou plaveni tyto koně?


Plavení koní na Horním rybníku, nedaleko ulice U Rybníčku.Fotohádanka na květen

1. Tematicky se vracíme k věžičkám jako v dubnu. V naší obci nalezneme drobné věže.      Poznáte, na kterém objektu je tato věžička?

2. Historická fotografie je z místa, které se mnoho nezměnilo. Poznáte z jakých míst fotografie pochází?


Věžička je z márnice na u chaberského hřbitova.
 
Ul. U rybníčku směrem k Hrušovanskému náměstí, vpravo je stavba nynějšího CHD 
 Fotohádanka na duben

1.V naší obci naleznete věže a drobné věžičky. Poznáte, z které známé stavby
v obci je tato věžička či přesněji zlacená hrotnice věže s křížem?
V čase jarních procházek tuto otázku jistě snadno rozluštíte.

2. Na fotografii z r. 1938 je zachycena drobná dřevěná stavba, která byla umístěna na jedné z hlavních silnic v naší obci. Pamětníci jistě poznají, kde stála tato stavba a k čemu sloužila? Pamatujete, i kdy byla zbourána?

Na fotografii je detail hrotnice věže s křížem na zvonici u kostela Stětí sv. Jana Křtitele.
Drobná dřevěná stavba sloužila jako trafika, stála na ulici Spořická naproti Základní škole.


Fotohádanka na březen

Hádanky pro tento měsíc by mohly nést trochu smutný název: Mizející duch starých Chaber.
1. Fotografie stodoly pochází z léta roku 2008. Hospodářská budova neměla to štěstí a nebyla zachována a využita jako např. hostinec „U Karla“. Právě v těchto dnech je bourána a navždy mizí z katastru naší obce. Starou stodolu jistě nepřehlédli ani obyvatelé nových domků. Víte, kde se nacházela?

2. Stavení porostlé břečťanem je vyfotografované asi před 100 lety. Žil zde známý chaberský kronikář a občan. Víte, kde se nachází domek proměněný v čase a jak se jmenoval jeho majitel? Starousedlíci jistě nezaváhají.


 

Stodola stála v ulici Do rybníčků, minulý  měsíc byla zbourána.
 

Stavení na fotografii stojí na rohu ulic Měděnecká a Do rybníčků. Žil zde známý chaberský patriot Karel Dvořák.


Hádanky na únor

1.Staré stodoly jsou pozůstatky zemědělských usedlostí v Chabrech, některé v dnešní době získaly nová využití pro společenský život obce. Poznáváte?

2. Zasněžené střechy a zasypané chodníky připomínají loňskou zimu, poznáte odkud pocházejí štít střechy se dvěmi okny? Jistě rychle odhalí pozorní školáci.


Stodola je dnešní víceúčelové centrum
a hostinec U Karla, foto je z 80 let.

Štít domku rodiny Stejskalů,
uvidíme na rohu Hrušovanského nám. ve směru od školy.Hádanky na leden

1. Stará fotografie nám vypovídá o tom, jak se v Chabrech v zimě sportovalo.
Poznáte, na kterém rybníce se kdysi bruslilo?

2. Zimní nálada, která nám letos chybí, je zachycena na snímku s omrzlými borovicemi.
Místo, kde stromy vyrůstají, jistě odhalí hlavně naši školáci. Poznáte místo na fotografii?

Správnou odpověď se dozvíte vždy koncem měsíce na těchto stránkách, ale věříme, že fotohádanky zvládnete sami i bez naší nápovědy.

 
Rybník v ulici Pod zámečkem,
v pozadí komín bývalé cihelny


Stromy se nacházejí pod školou
na rohu ulic V Americe a U VáclavaGalerie všech fotek