Obraz

 PROMĚNA OBRAZU

Ve slunném arktickém dni jsme se vypravili do ateliéru v Podbrdech, abychom nafotili restaurátora Miroslava Slavíka při práci na chaberském obraze "Křest Ježíše Krista Janem Křtitelem v řece Jordánu".
Při vstupu do ateliéru naše oči utkvěly na plátně se známým výjevem, který byl v úplně jiných barvách. Aha, řekla jsem si, obraz byl natolik zničen, že jej restaurátor nově přemaloval…, ale to už nám Miroslav Slavík trpělivě popisoval restaurování plátna a vše bylo úplně jinak.
Poničený obraz byl nejprve sundán z rámu a zafixován, aby dále neodpadaly poničené části malby. Následovaly další odborné zajišťovací postupy, zažehlování a podlepení obrazu plátnem. Po této fixaci mohla začít práce na odstraňování povchových nečistot a ztmavlých laků. V tu chvíli vystoupila původní jasná barevnost výjevu. Nejvíce poškozená místa pak byla zatmelena základovou okrovou barvou, která je dobře patrná na právě pořízených fotografiích. Obraz nyní čeká na retušování a dokončovací práce.
24. června na svátek Sv. Jana Křtitele bude obraz s patronem našeho kostela slavnostně požehnán a pověšen na své původní místo.

J.S.