Chaberská zima jako od Lady


Věděli jste, že Josef Lada měl od dětství jedno oko skleněné? A víte, co je polaz? Nejen tohle jste se mohli dozvědět na setkání Chaberská zima jako od Lady v Kostele Stětí sv. Jana Křtitele a Knorově barokním statku v Dolních Chabrech.
Nejedno oko nezůstalo suché, při vystoupení žáků místní základní školy od prvňáčků až po sedmáky, skupiny Ratolesti a souboru Camera Chabra Missa brevis ve vánočně nachystaném kostele, kde nechyběl ani betlém se stromečkem. Budiž všem účinkujícím ke cti, že vystoupili bez nároku na honorář a přispěli k úžasné vánoční atmosféře, a to „pouze“ za perníček s láskou zdobený a v celofánovém sáčku.
V Knorově barokním statku jste se mohli posilnit v šenku, zakoupit drobnou vánoční radůstku u pár trhovců, kteří to navzdory větrnému počasí předchozích dní nevzdali a přišli. Dále jste se mohli pokochat a inspirovat krásně nazdobenou sednicí jako vystřiženou ze starých časů. Děti od nejmenších až po pubescenty si rády obešly kolečko dílniček malování perníčků, zdobení sádrových ozdob a zdobení zvonečků z keramických květináčů – a že někteří šli i vícekrát! Dokonce bude archivováno i pár neoficiálních fotografií tatínků a dědečků, kteří se tak nějak zapomněli a byli potají vyfoceni při soustředném zdobení.
Za adventní atmosféru patří velký dík členům OS na ochranu památek v Dolních Chabrech, kteří věnovali spoustu ze svého drahocenného adventního času přípravám a zajištění průběhu akce, ZŠ Spořická, družině této ZŠ, k jejichž dílničkám šly všechny děti bez vyzvání jen, co zahlédly známé tváře paní Mazurové a Netolické, pěveckému souboru Camera Chabra Missa brevis, cukrárně Na Pěšině, Potravinám V+R a v neposlední řadě rodině Němcovým nejen za laskavé zapůjčení statku a za poskytnutí občerstvení. A pánu Bohu za to, že nám i ladovsky nasněžil.
A kdo nebyli, o tohle všechno přišli. Do nového roku jen vše dobré a budeme se na vás těšit při příští akci.
Za OSOP v Dolních Chabrech Kateřina Šilhová Šafránková