115.výročí zvoničky

 RŮŽE PRO ZVONIČKU K JEJÍMU 115. VÝROČÍ

Jelikož v letošním roce uplyne 115 let od vystavění zvoničky na Hrušovanském náměstí, rozhodli jsme se ji osadit červenými růžemi.

Malebnost Hrušovanského náměstí v Dolních Chabrech neodmyslitelně dokresluje zvonička zasvěcená Panně Marii. Nechala ji zde v roce 1902 na místě dřevěného kříže postavit rodina Stejskalů. Ti tak zkrášlili nejen náměstí, ale i prostranství před svým domovem, dnešním Chaberským dvorem. Vyzvánění se od těch dob ozývalo nejen z kostela v Dolních Chabrech, nýbrž i z náměstí v původních Horních Chabrech. Zvon se rozezníval třikrát denně – ráno, k obědu a večer (tzv. klekání) a také při slavnostních událostech, úmrtích či v dobách ohrožení a požáru. Za války byl však zvon Němci odvezen na zbrojní výrobu. Ani doba komunismu sakrální stavbě nepřála a tak zvonička dlouhou dobu chátrala a dokonce měla být srovnána se zemí. Zachránil ji fakt, že na mapách byla znázorňována jako orientační bod. Po změně režimu ji původní majitelé nechali roku 1995 pěkně opravit. V posledních letech se podařilo našemu Sdružení doplnit také prázdné výklenky zvoničky třemi obrazy - Madonou s děťátkem a anděly.

Nyní doufáme, že růže zasazené letos v březnu u kapličky se ujmou a zvláště ve svém květenství obohatí vzhled chaberské památky a potěší všechny kolemjdoucí.

Jana S. a Martina M.